Zmiany na platformie edukacyjnej IKAR
Platforma edukacyjna IKAR oparta jest na silniku systemu zarządzania nauczaniem (LMS) Moodle.
Z uwagi na konieczność zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pracy na platformie edukacyjnej IKAR zostały przeprowadzone prace modernizacyjne polegające na aktualizacji silnika platformy z wersji 3 do wersji 4.
Aby ułatwić Państwu rozpoczęcie pracy z nową wersją platformy przedstawiamy najistotniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej wersji. Zmiany zostały zaprezentowane na zrzutach ekranowych umieszczonych parami. Pierwszy rysunek przedstawia wersję poprzednią platformy , drugi przedstawia wersję nową.
Najistotniejsze różnice między wersją 3 i 4 platformy Moodle:
1. Nowa strona logowania i nowy sposób logowania
Aby zalogować się na nowej wersji platformy należy kliknąć przycisk „Zaloguj się kontem Microsoft LAW”, następnie zostaniecie Państwo przekierowani na stronę logowania Microsoft, gdzie logujecie się danymi konta uczelnianego.
2. Nowa kolorystyka oraz nowy układ menu nawigacyjnego
a) Zmieniła się kolorystyka platformy edukacyjnej IKAR. Głównym kolorem jest teraz kolor granatowy a kolor czerwony odpowiada za nagłówki i niektóre odnośniki.
b) Górne menu nawigacyjne zmieniło swoje położenie. W nowej wersji umiejscowione jest niżej z prawej strony ekranu. (Rys.1)
c) W menu nawigacyjnym pojawiły się nowe przyciski: Strona główna, Kokpit oraz Moje kursy dzięki czemu można szybciej dostać się głównych elementów platformy.
d) Menu nawigacyjne po lewej stronie zostało usunięte, a elementy takie jak Kalendarz, Prywatne pliki trafiły do menu kontekstowego rozwijanego strzałką w prawym górnym rogu ekranu przy kółku z inicjałami. (Rys.2)
e) Dostęp do kursów, na które jesteśmy zapisani możliwy jest w nowej wersji z poziomu głównego menu nawigacyjnego, gdzie należy wybrać Moje kursy
Rys.1
Rys.2
3. Zmiana dostępu do ustawień poszczególnych elementów - usunięcie ikony „zębatki”
Nowa wersja wprowadziła zupełnie inną metodę dostępu do wszelkiego typu ustawień, które teraz pokazywane są w menu kontekstowym w górnej części ekranu i zmieniają się w zależności od aktualnie przeglądanego elementu.
W poprzedniej wersji ustawienia kursu dostępne były z lewego menu nawigacyjnego lub z menu po wybraniu ikony „zębatki” (Rys.3)
Rys. 3
W nowej wersji pojawia się kontekstowe menu nawigacyjne: Kurs, Ustawienia, Uczestnicy, Oceny, Raporty oraz Więcej (gdzie znajduje się kolejna porcja ustawień dla kursu) (Rys.4)
Rys. 4
Ikona „zębatki”, do której się Państwo zdążyli przyzwyczaić została usunięta, a w jej miejsce pojawiły się listy rozwijane.
Przykładowo dostęp do metod zapisu użytkowników na kurs lub podziału na grupy w poprzedniej wersji dostępny był po rozwinięciu menu przy „zębatce” na karcie Użytkownicy, natomiast po zmianach dostęp jest po rozwinięciu listy Zapisani użytkownicy na karcie Użytkownicy również (Rys. 5)
Rys. 5
4. Prostszy dostęp do dodawania aktywności i zasobów w kursie
Tryb edycji w kursie włącza się w nowej wersji przełącznikiem w górnym prawym rogu ekranu
Po włączeniu trybu edycji w kursie w poszczególnych sekcjach pojawia się na dole:
+ Dodaj aktywność lub zasób
5. Lewe menu w kursie z nowymi możliwościami
Pomimo usunięcia w nowej wersji lewego menu nawigacyjnego pozostawioną tą opcję dla kursów.
W kursie można włączyć lewe menu nawigacyjne po wybraniu Otwórz indeks kursu przy lewej górnej krawędzi ekranu.
W nowej wersji platformy lewe menu zawiera indeks kursu oraz informację o wykonaniu danej składowej, a po włączeniu „trybu edycji” umożliwia zmianę kolejności tj. przenoszenie metodą przeciągania całych tematów oraz poszczególnych składowych w obrębie kursu
6. Szufladka bloków
Na niektórych podstronach portalu z prawej strony widoczny jest przycisk Otwórz szufladkę bloków
Po jego wciśnięciu z prawej strony wysuwa się sekcja z różnymi dodatkowymi blokami, w zależności od podstrony lub aktywności.
Przykładowo dla aktywności książka w Szufladce bloków pokazany jest Spis treści Książki
7. Nowe ikony aktywności oraz zasobów
Jedną z najbardziej zauważalnych zmian jest zmiana wyglądu ikon przy dodawaniu aktywności oraz zasobów w kursie (Rys.10)
Rys. 10
Jeżeli są Państwo zainteresowani wszystkimi zmianami jakie zostały wprowadzone w nowej wersji silnika Moodle opisane są one tutaj:
https://docs.moodle.org/400/en/New_features
W przypadku zauważenia istotnych problemów w kursach prowadzonych przez Państwa prosimy o wysłanie zgłoszenia na pomoc@law.mil.pl